RECENZE
Hodnocení situace v Řecku

Pro návštěvníky našich stránek máme jen pár postřehů a slouží spíše pro uklidnění rozvířené hladiny okolo celé situace v Řecku – jedná se skutečně o názor čistě soukromý a opřený o dlouholetou zkušenost a život na řeckém ostrově. Ve velkých městech je samozřejmě ekonomická situace horší (Athény, Soluň), ale na ostrovech je klid a lidé pracující v hotelích a především cizinci dostávají své odpracované peníze vždy, i když někdy s malým zpožděním. Smlouvy velkých cestovních kanceláří jsou na celou letní sezonu podepsané a tudíž se minimálně v této oblasti – v oblasti turismu – očekává sezona  stabilní a návštěvnost by měla přesáhnout dokonce návštěvnost z loňského roku. Není možné samozřejmě vyloučit občasné stávky státního aparártu a velkých podniků a dodavatelů, ale to se odehrává v každém rocea nejen v Řecku (například Francie je pověstná vysokou stávkovou aktivitou) a nezpůsobilo to žádné velké problémy, i když se to původně očekávalo.

 

A ještě náhled nezávislého pozorovatele:

Blog.idnes.cz

Řecká krize je špička ledovce …

Řecká krize je špička ledovce. Pojďme se podívat, co je pod hladinou. Nejen pod hladinou řeckého ledovce, ale taky evropského a amerického. Uvidíme, že řecká krize je spíš než krize divadelní představení podle připraveného scénáře. Občané jsou tu loutkami a státy kulisami. Výtěžek z představení shrábne někdo jiný …

Začalo to kdysi dávno, když se platilo zlatem a lidé si ho ukládali do banky výměnou za bankovky. Nějakého bankéře napadlo, že by těch bankovek mohl vyrobit víc než má uskladněného zlata a mohl by je půjčovat. A tak začal vyrábět bankovky nekryté existujícím zlatem a půjčovat je za úrok.

Půjčovat za úrok něco, co se dá vyrobit z ničeho je ten nejlepší byznys na světě. Kdo to umí a smí, ten dokáže ožebračit celý svět.

A banky to umějí a smějí. Banky vyrábějí obrovské množství peněz z ničeho a půjčují je vládám států a občanům. (Pro zjednodušení si můžete představit, že peníze tisknou.) A vlády si půjčují a půjčují a nedochází jim (anebo jim dochází až moc dobře), že splatit úrok z ničeho je nemožné. Protože z ničeho jde vyrobit libovolné množství peněz. A kdo má moc vyrábět libovolné množství peněz, ten má moc naředit těmito penězi a tím znehodnotit ostatní peníze (inflace).

Mezinárodní bankovní systém funguje jako obrovská pumpa, která skrze úroky vysává rozpočty jednotlivých států, státy pak skrze daně vysávají své občany.

A tak se děje to, že se jeden stát za druhým zadlužuje. Není to nic překvapivého, děje se to podle připraveného scénáře.

Četl jsem, že 90 procent řeckého dluhu tvoří úroky z předešlých dluhů. Věřím tomu, zapadá to do scénáře.

Nemám nic proti úrokům z poctivých peněz. Ale chtít úroky za peníze vytvoření z ničeho je podvod. Celosvětový podvod garantovaný vládami jednotlivých států.

Řešení?

Za prvé zavést poctivé peníze kryté zlatem, počtem obyvatel nebo něčím, co nejde jen tak padělat.

Za druhé škrtnout všechny dluhy všech států.

To je můj lék na krizi nejen řeckou.

Začít znova a poctivě.

A nevolit lidi, kteří ať z neznalosti nebo z osobního prospěchu dovolují zadlužování a zotročování svých občanů.

Víte, já nejsem ekonom, tak se mohu v detailech mýlit. Ono se to dá zamotat do složitých ekonomických pojmů, říkat tomu podvodu měnová politika, vykřikovat pojmy jako je hospodářská krize, fiskální krize, dluhová krize, inflace, deflace, recese a tvářit se, že je to složitá věc a stejně tak složitá jsou i všechna řešení.

Zase tak složité mi to nepřipadá …

Řecká krize není hospodářská krize ale psychická krize.

Řecká krize je na jedné straně dílem řecké vlády, která si půjčovala a rozdávala a tím si kupovala volební hlasy občanů. Na druhé straně jsou bankéři, kteří vyrábějí peníze z ničeho a ochotně půjčí libovolné množství peněz prakticky komukoliv. Úroky z peněz vyrobených z ničeho jsou od určitého okamžiku nesplatitelné a tak se máme na co těšit.

Bystrý čtenář už pochopil, že to, co vidíme není hospodářská krize ale spíš psychická krize. Když ekonomika stojí na penězích vyrobených z ničeho a politika spočívá v kupování volebních hlasů, nemůže to dopadnout jinak.

Další informace naleznete na:

www.businessinfo.cz

www.zahranicni.eurozpravy.cz

www.novinky.cz

www.cestuj.cz/novinky/recko-vita-turisty-lepsimi-cenami_48.html

 

Facebook :

Češi v Řecku – seskupení lidí a jejich názorů, kteří v Řecku žijí.


Řecký turistický průmysl počítá s růstem tržeb. Očekává 25 milionů návštěvníků
Příjmy řeckého turistického sektoru by měly v letošním roce navzdory migrační krizi stoupnout na více jak 400 miliard korun.
Řecko očekává příjezd zhruba 25 milionů návštěvníků.
Příjmy z turismu jsou pro řeckou ekonomiku zásadní. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 17 procenty. Zajišťují zhruba každé páté pracovní místo.
Příjmy řeckého turistického sektoru by měly v letošním roce stoupnout.
Ilustrační foto autor: ČTK/AP

Příjmy řeckého turistického sektoru by měly v letošním roce stoupnout, jejich růst nicméně bude záviset na rychlém dokončení revize mezinárodního záchranného programu pro Řecko a na účinném řešení přílivu migrantů. Uvedl to ve středu řecký svaz podnikatelů v cestovním ruchu (SETE).

Příjmy z turistiky by se letos podle svazu měly zvýšit o 5,6 procenta na 15 miliard eur (přes 400 miliard korun), do Řecka by mělo zavítat zhruba 25 milionů návštěvníků. Šéf svazu Andreas Andreadis nicméně varoval, že "tyto cíle závisejí na úspěšném dokončení revize záchranného programu a na zvládání přílivu uprchlíků". "Klíčové slovo je stabilita," řekl agentuře Reuters.

 

Výběr z dopisů našich praktikantů:

 

".......... všechno proběhlo báječně a kromě práce jsme si užili i velkou spoustu zábavy..... "

Martina S.

".......... s místním personálem jsme si brzy porozuměly a přiučily se i pár slov z řečtiny, na všechny budu ráda vzpomínat...."

Jana H.

"........klidně bych jel příští rok znovu. U nás v hotelu bylo sice hodně práce, ale měli jsme skvělou partu a v našem volnu jsme se dobře bavili........."

Robert K.

"........ kromě nových známých jsem si přivezla i dost nových zkušeností, které mi doufám v dalším životě pomohou..."

Klára P.

 

Z článku studentky CR Pavlíny H. :

PRAXE NA RHODU

Jmenuji se Pavlína H. a jsem studentka třetího ročníku oboru management cestovního ruchu Univerzity Hradec Králové. V létě jsem vyjela na 3,5 měsíce na pracovní stáž přes program Erasmus na ostrov Rhodos.

Zaujala mě nabídka letní pracovní stáže na ostrově Rhodos, kterou jsem objevila mezi aktuálními novinkami univerzity na webových stránkách (www.uhk.cz). Asistentka honorárního konzula ČR pro ostrov Rhodos Romana Chacinikita skrze tuto zprávu sháněla studenty hotelových a jazykových škol pro letní stáž ve vybraných 4 a 5 hvězdičkových hotelech na ostrovu Rhodos. Zdarma bylo zajištěno letenky, ubytování a stravování. Podmínkou byla znalost alespoň jednoho z jazyku anglického, německého nebo ruského. Další informace o programu pracovní stáže v zahraničí jsem získala na webových stránkách univerzity (www.uhk.cz/uhk/socrates). Přihláška byla na způsob strukturovaného životopisu a k tomu jsem tam ještě musela uvést v jakém oddělení hotelu chci být školena. Z nabídky jsem si vybrala práci na recepci. Byla zde možnost si vybrat více možností, ale jen práce na recepci odpovídala mému oboru studia. Zanedlouho mi byl přidělen hotel Apollo Beach. Dále stačilo jen dostat potvrzení od školy do smlouvy. Já jsem musela vyplnit dvě smlouvy a to training agreement programu Erasmus a finanční dohodu. Smlouvu training agreement jsem ještě musela poslat na Rhodos do hotelu k vyplnění a potvrzení.

Když byly všechny smlouvy v pořádku, dohodla jsem se s Romanou Ch. na datu odletu, který jsem zvolila na 1.června. Elektronické letenky mi byly poslány pár dní před odletem přes e-mail. Spolu se mnou letělo ještě hodně studentů, ale nikoho jsem neznala. Na letišti na Rhodosu pak na nás čekala Romana, u které jsme se nahlásili. Dala nám nějaké informace a pak nás nasměrovala do autobusu, který nás rozvezl do našich hotelů. U hotelu Apollo Beach v letovisku Faliraki jsem vystoupila já a ještě čtyři studenti. Pak nás ale poslali do vedlejšího hotelu Apollo Blue Palace s vysvětlením, že oba hotely patří jednomu majiteli. Nám pěti co jsme přijeli a ještě dvěma Slovákům, co přijeli ten samý den, oznámili, že budeme pracovat v tomto hotelu a budeme zde i ubytováni. Přidělili nám pokoje pro personál po třech lidech a pak jsme měli celý den volno. Mohli jsme jít k moři na pláž, ale ne k bazénu mezi hosty. Avšak u vedlejšího hotelu to šlo. Večer jsme se šli navečeřet do jídelny pro personál, kde výborně vařili. Dostávali jsme zde k snídani, k obědu a k večeři jídla jako měli hosté, avšak neměli jsme samozřejmě takový výběr. Seznámili jsme se také s dalšími českými studenty z hotelu Apollo Beach, kteří zde pracovali na pozicích kuchař, číšník nebo pokojská. Bylo zde i hodně studentů z Itálie. Druhý den jsme nastupovali do práce na zaškolení. Samozřejmě jsem měla strach, pracovat v pětihvězdičkovém hotelu na recepci, ale lidé zde byli velmi milí a vše mi krok po kroku vysvětlili. Klientela hotelu byla převážně z Německa a ostatní většinou ovládali angličtinu. Mohla jsem být jen asistentka recepční kvůli neznalosti řečtiny, proto tam se mnou vždy někdo byl nebo jsem se mohla kdykoli zeptat, když jsem něco nevěděla.  Proto také žádný velký problém nenastal.

Náplní mé práce bylo přijímání hotelových hostů, podávání rad a informací hostům, vyřizování stížností a přání hostů, zajišťování některých speciálních služeb, např. buzení telefonem, předávání vzkazů, atd., vedení předepsané evidence a administrativy, check-out hostů. Práce odpovídala mému oboru studia a domluveným podmínkám. Práce recepční je zajímavá, zlepšila se má schopnost improvizovat a schopnost vést cizojazyčnou konverzaci na odborné úrovni. Poznala jsem chod pětihvězdičkového hotelu. Pracovala jsem 5 dní v týdnu 8 hodin denně. Má pracovní doba byla v časech 10:00- 14:00 18:00-22:00 nebo 10:00-18:00 podle toho jak potřebovali.

Ve dnech volna jsme vyráželi ve více lidech na výlety buď autobusem, což bylo nejlevnější, nebo autem.  Ostrov Rhodos poskytuje vše, co si můžete přát- historické památky, nádherné pláže s křišťálově čistou vodou, noční zábavu, dokonce i horskou turistiku a v neposlední řadě typickou řeckou pohostinnost, proto se určitě vyplatí tento ostrov procestovat. Nejkrásnější je východní pobřeží, jsou zde písečné pláže a hlavně klidnější moře. Západní pobřeží naopak potěší příznivce vodních sportů větším množstvím mořských vln. Nejkrásnější města jsou Rhodos, Lindos a Kalithea.

Loučení bylo velmi těžké. Poznala jsem tu spoustu skvělých lidí. Týden před odletem pro nás manažeři a zaměstnanci hotelů Apollo uspořádali rozlučkový večer v rybí restauraci, kde jsme ochutnali místní mořské speciality. Poslední den jsme všichni dostali certifikáty s potvrzením, že jsme zde pracovali.

Odlétala jsem 22.září plná zážitků, nových zkušeností a s našetřenými penězi na další studentské období.

Pavlína H.ZmY5MGM